FATIMA SLNEČNÝ ZÁZRAK

Panna Mária sa zjavila trom malým pastierom v portugalskej Fatime každého trinásteho dňa v šiestich po sebe idúcich mesiacoch v roku 1917.

"Od mája do októbra 1917 opisovali tri malí pastierikovia, Lucia dos Santosová a jej sesternica Jacinta a bratranec Francisco Martoovi, zjavenia Panny Márie v poliach doliny Iria u dedinky Aljustrel neďaleko portugalského mesta Fatima. Tento zážitok sa opakoval každého 13. dňa v mesiaci približne v rovnakú hodinu. Lucia popisovala zjavenie Panny Márie ako "jasnejšie ako slnko, vyžarujúce lúče svetla jasnejší a silnejší ako krištáľový pohár naplnený iskrivou vodou, ktorým prenikajú pálčivé slnečné lúče.

Pri poslednom zjavení 13. októbra 1917 sa do doliny Iria vypravilo 70 tisíc ľudí vrátane novinárov a fotografov na základe tvrdení detí, že toho dňa sa stane zázrak, aby všetci uverili. Husto pršalo, ale nespočetné množstvo pozorovateľov zaznamenalo, že na poludnie sa mraky roztrhali a odhalili slnko v podobe matného disku, rotujúceho po oblohe a žiariaceho nad celým okolím rôznymi farbami svetla. Potom sa slnko oddelilo od oblohy a vrhlo sa po kľukatej dráhe k zemi. Nakoniec sa vrátilo na svoje miesto a ľudia, ktorí boli predtým premočení, boli úplne suchí. Táto udalosť je známa ako "slnečný zázrak".

Reportér Avelino de Almeida z listu O Seculo, napísal : "Pred užasnutými zrakmi davu ľudí, keď stáli s chránenými hlavami a dychtivo hľadeli k nebu, sa slnko chvelo, vykonávalo náhle neuveriteľné pohyby v rozpore so všetkými vesmírnymi zákonmi - podľa vyjadrenie väčšiny ľudí 'tancovalo'. "Očný lekár Dr. Domingos Pinto Coelho opísal pre denník Ordem udalosť takto: "Slnko, v jednej chvíli obklopenej šarlátovým septembrom, vzápätí zahalené do žltej a purpurovej farby, sa zdalo nesmierne rýchlo rotovať, chvíľami akoby sa uvoľnilo z oblohy a blížilo sa k zemi, vyžarujúc silný žiar . "Osobitný spravodajca pre vydanie lisabonského denníka O Dia 17. októbra 1917 napísal:" ... strieborné slnko, zahalené do závoja bledého svetla, sa točilo a krúžilo medzi roztrhanými mrakmi ... Svetlo prechádzalo do nádhernej modrej farby, ako by prechádzalo farebnou vitrážou okna v katedrále, a dopadalo na ľudí, kľačiacich s vystretými rukami ... ľudia plakali a modlili sa chrániac si hlavy, prítomní zázraku, na ktorý čakali. Sekundy sa zdali byť hodinami, ako boli naplnené."

Vedci toho dňa žiadny pohyb alebo iný neobvyklý úkaz vzťahujúci sa k slnku nezaznamenali. Podľa správ, ktoré vtedy zaznamenali básnik Alfonso Lopes Vieira a učiteľka Delfina Lopesová so svojimi študentmi a ďalšími svedkami v meste Alburita, boli slnečné úkazy viditeľné zo vzdialenosti až štyridsiatich kilometrov."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zjeven%C3%AD_Panny_Marie_ve_F%C3%A1tim%C4%9B