PREMENA CHLEBA NA RUŽE

"Svätá Alžbeta Uhorská (7 júla 1207 - 17 November 1231) patrí medzi najväčších svätcov stredoveku.

Dcéra kráľa Ondreja II už ako jednoročná bola z politických dôvodov zasnúbená s osemročným durínskym grófom. Prvé štyri roky žila v Bratislave a následne bola premiestnená do Wartburgu k rodine grófa. Ako štrnásť ročná sa vydala a z manželstva mala tri deti. Dcéra Gertrúda je blahoslavená.

V roku 1223 do krajiny prišli františkáni a Alžbeta sa dozvedela o živote jej súčasníka sv. Františka z Assisi. Hlboko oslovená, začala už počas manželstva napodobňovať vzor života v chudobe a pomoci blížnym. Rodina Ľudovíta IV upodozrievala Alžbetu, že rodinný majetok rozdáva chudobným a práve s touto udalosťou je zaznamenaný najväčší zázrak, známy ako zázrak ruží. Keď mala schovaný v zástere chlieb, ktorý chcela odniesť chudobným, manžel ju pred rodinou vyzval, aby ukázala čo tam má. A miesto chleba sa tam zjavili ruže"

https://www.svetlosveta.sk/zivotsvatych/17-11-svata-alzbeta-uhorska-a-zazrak-ruzi/

V 15 storočí sa istému Františkánovi St. Didacusovi z Alcaly, stal zázrak. v Španielsku často krát brával chlieb z jedálenského stola kláštora, aby ho dal chudobným. Jedného dňa, keď opustil kláštor s plášťom plným jedla, bol obvinený a vyzvaný na otvorenie plášťa; zázrakom sa bochníky chleba zmenili na ruže.

https://en.wikipedia.org/wiki/Miracle_of_the_roses

Podobný príbeh sa stal v 11 storočí Casilde z Toleda, dcére moslimského kráľa Toleda. Jedného dna sa Casilda rozhodla vziať chlieb a dať ho zadržaným kresťanským väznom. V čase keď bola Casilda odhalená, sa chlieb, ktorý ukrývala vo svojich šatách premenil na ruže.

https://en.wikipedia.org/wiki/Miracle_of_the_roses